Egy évben akár kétszer is metszed a levendulát. Az egyik a tavaszi metszés, ami valójában ifjítás. A másik a betakarítás.
Ha nem ifjítanál, a levendula felkopaszodna, és alul nem nem lenne más, mint a göcsörtös, kopasz fás szár. Márpedig nem ilyenre vágysz, ugye? A szép, szinte félgömb alakú, dús bokor az igazi!

Neked is lehet formás levendulabokrod, ha követed a tanácsainkat.
Így ifjítsd meg a levendulát!
A levendulát akkor metszd vissza tavasszal, ha az ágak közé kukucskálva, már látod a friss hajtáskezdeményeket. Ugyanis, ha ez alá a szint alá metszel, mindjárt keresztet is vethet a megcsonkított növényre, mert az égvilágon semmi nem fog kihajtani belőle. A visszametszés lényege, hogy az élő rész alá sose vágj!
Legjobb, ha ezt minden évben megteszed. Meglásd nyárra csodájára fognak járni a levendula bokrodnak.

A második metszés – az aratás
A nyári metszés maga a betakarítás. Ha illóolajat szeretnél nyerni, a virágzás kezdetén kell levágni a virágokat. Ha inkább házi felhasználásra szeded (illatpárnába, szárítva, vázába), akkor a félig nyílt virágokat érdemes begyűjteni.
Ha pedig egyszerűen csak dísznek hagynád, akkor is érdemes levágni az elvirágzott részeket, mert később már nem lesznek olyan mutatósak.
Kis kertben metszőollóval is elvégezheted a vágást, de ha nagyobb levendulásod van, akkor jobban jársz egy sarlóval. Ügyelj rá, hogy se túl mélyen, se túl magasan ne vágd vissza a bokrot.

Hogyan vágd a virágokat?
A levendulavirágot mindig a virágzat alatti első levélpárral együtt vágd le! Ha túl hosszú szárral hagyod a bokron, az rontja a következő évi virágzást. A túl mély vágás viszont csökkentheti az illóolaj minőségét és növelheti a fagyérzékenységet.
Jutka mama videójában megmutatja a levendulametszés és szaporítás minden fortélyát. Ha szeretnél még többet tanulni, várunk szeretettel Jutka mama biokertész programjain!
Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás